Sveču liešana / izgatavošana

Veikalos ir pieejams tik plašs klāsts dažādu toņu, smaržu un formu sveču, ka žilbst acis. Izvēle ir apgrūtināta. Varbūt tomēr pamēģināt mājās radīt individuāla koncepta un dizaina sveci kopā ar bērniem?

Sveču izgatavošana mājas apstākļos neprasa ne daudz laika, ne daudz naudas.

Nepieciešamie materiāli:
  • Parafīns vai Stearīns
  • kokvilnas diegs vai dzija, kuru izmantos par degli jeb dakti
  • dekoratīvi nieki – jūras akmentiņi, gliemežvāki, sausie ziedi, kafijas pupiņas, u.c.,
  • vaska krītiņi, ar kuriem parasti zīmē bērni. Tie vajadzīgi, ja vēlaties iegūt sveci kādā noteiktā tonī, var izmantot arī pārtikas krāsvielas,
  • ēteriskās eļļas - ja vēlaties izgatavot aromātisko sveci,
  • sveces forma – par to var kalpot gan cepešformiņas, kosmētikas līdzekļu plastmasas vāciņi, tukši jogurta trauciņi, utt.
  • trauks vaska kausēšanai – vislabāk izmantot tukšu metāla konservu kārbu,
  • trauks ūdens peldei.

Degļa jeb dakts izgatavošana

Degļa izgatavošanai noder jebkurš kokvilnas diegs, tā resnums jāpiemēro iecerētās sveces diametram. Ja nepieciešams degli var izveidot biezāku, piemēram, trīs tā pavedienus sapinot „bizītē”. Pavediens jāizvēlas pietiekami garš – ja būs par garu, vienmēr varēs nogriezt, bet īsam diez vai varēs kaut ko piestiķēt klāt.

Daktīm ir trīs galvenie veidi:

Dobās daktis. Tās ir tikai vienkārši sapītas daktis, kam pa vidu ir metāla stieple, ko izmanto stabilitātei un, lai radītu lielāku karstumu lielās svecēs. Bet nevajadzētu aizrauties ar šāda veida daktīm, jo metālam kūstot rodas svina tvaiki un tās ir ļoti nedrošas, īpaši bērniem.

Plakanpītās daktis. Tās pārsvarā izmanto konusveida svecēs. Tās izskatās kā parastas sapītās daktis, vienīgi tās ir saspiestas plakanas.

Kvadrātveida daktis. Tās parasti izmanto bloku svecēm, kas ir jebkura svece, kas nav konusveida. Citiem vārdiem sakot, kvadrātveida vai apaļām svecēm.

Daktis priekš svecēm vajag piesūcināt. Izveidojiet cilpu dakts materiāla galā un iemērciet to izkausētā parafīnā, līdz gaisa burbulīši mitējas celties uz augšu. Pakariniet dakti aiz cilpas, līdz tā nožūst.

Brīdinājumi
Esiet ļoti uzmanīgi darbojoties ar karstu vasku. Vaskam sākot vārīties, tas ir viegli uzliesmojošs. Nekad neizmantojiet ūdeni, lai nodzēstu vaska izraisītu ugunsgrēku, jo tas tikai izplatīs vasku, un līdz ar to arī uguni tālāk. Tā vietā izmantojiet ugunsdzēšamo aparātu vai dzeramo sodu, lai apdzēstu uguni. Karsējot vasku vienmēr izmantojiet ūdens peldi. Nekad nelejiet karstu vasku izlietnē. Tas atdzisīs un aizdambēs caurules. Neatstājiet karstu vasku bez uzraudzības, pat tad, ja tas atrodas ūdens peldē.

Sveces formas sagatavošana

Sveces formu rūpīgi ieziež ar augu eļļu. Formas apakšējā daļā (precīzi centrā) izveido mazu caurumiņu ar lāpāmo adatu, izvelk cauri kokvilnas diegu (dakti) un aizsien tam mezglu. Pāri formai novieto sērkociņu, adāmadatu, kociņu, uz kura arī nostiprina diegu. Pēc tam formā ievieto dekoratīvos niekus.

Vaska kausēšana un sveces liešana

Parafinu vai Stearīnu ar nazi sagriež pēc iespējas sīkākos gabaliņos, pievieno iecerētā toņa vaska krītiņu vai pārtikas krāsvielu. Rūpīgi un kārtīgi visu sajauc. Masu ievieto konservu bundžā vai citā metāla traukā, to, savukārt, karsē ūdens peldē. Kad masa ir izkususi, to var liet sveces formā. Vispirms ar vasku pārklāj visu dekoratīvo elementu slāni, ļauj slānim sacietēt, pēc tam piepilda visu sveces formu.

Žāvējam

Svecei formā atdzesē istabas temperatūrā. Nevajadzētu steigties saldētavā ievietot pilnībā nesacietējušu sveci – svecei var parādīties plaisas. Kad svece pilnībā sacietējusi, to uzmanīgi izņem no formas. Lai izņemt būtu vieglāk, sveci uz pusminūti ievieto saldētavā, pēc tam pāris sekundes to patur zem karsta tekoša ūdens.

Tas arī viss – svece ir gatava. Ņemot talkā fantāziju, mājās iespējams radīt īstus mākslas šedevrus!

Sveču izgatavošana mājas apstākļos